Uwolnij moc swojego mózgu!

W swojej pracy spotykam się z osobami które przychodzą do mnie z informacją, że są już po terapiach, po kursach, po szkoleniach. Mówią, że inwestują w swój rozwój osobisty, że pogłębiają swoją wiedzę. A jednak wciąż w ich życiu brakuje spokoju, wiele spraw piętrzy się, nie znajdują rozwiązań, wyjścia,  pojawiają się problemy, z którymi trudno sobie poradzić, brakuje działania, związki są toksyczne lub zwyczajnie czują się przeraźliwie samotni.

Przychodzą z nadzieją, że znajdzie się jakiś magiczny sposób,  który odczaruje wiecznego pecha, stres, problemy rodzinne. Przychodzą bo straciły nadzieję, że jest dla nich jakakolwiek szansa na piękniejsze życie. Przychodzą bo w końcu chcą zmiany – takiej na lepsze, bo mają dość ciągłego poświęcania się. Przychodzą gdyż ciało wygląda źle, gdy zdrowie już szwankuje, gdy nagle okazuje się, że zamiast radości i spokoju wewnętrznego codziennością jest zmęczenie, lek o przyszłość, o finanse, dzieci, partnera, męża czy kolejny dzień.

Wsłuchuję się uważnie w każdą historię. Rozpoczynam swoją pracę tłumacząc zasady funkcjonowania ludzkiego mózgu i umysłu. Wyjaśniam, że nie można zmienić swoich myśli. I pojawia się wielkie zdziwienie, gdyż do tej pory mówiono, że można być panem swojego umysłu, że mózg nam przeszkadza, że trzeba go trzymać w ryzach, kontroli, że gdy zapanujemy nad własnym umysłem to on wyłączy krytyka, że można zmienić swoje myślenie, ot tak!

Jedna bardzo ważna sprawa – nasz mózg to odrębny organ, taki jak wątroba, płuca, śledziona, serce. Powiedz mi – w jaki sposób możesz kontrolować pracę wątroby? lub śledziony? Czy gdy powiesz jej – moja droga wątrobo od dziś proszę pracować na zwiększonych obrotach i podkręcić funkcję metaboliczną i detoksykacyjną! Albo gdy boli możesz powiedzieć jej żeby przestała się wygłupiać i wyłączyła ból! – to po tych słowach wątroba weźmie się w garść i spełni Twoje życzenie?

Możesz zmienić dietę, zrobić badania, pić więcej płynów lub wprowadzić do jadłospisu soki warzywne– swoim działaniem możesz stworzyć wątrobie warunki do tego żeby pracowało jej się lżej, lepiej, wydajniej. Możesz zawsze obudzić w sobie miłość do wątroby i zaopiekować się nią.

Tak sam o jest z naszym mózgiem. Niezwykłym wyczynem jest zmuszanie mózgu do zmiany sposobu myślenia. Możemy jednak stworzyć mu warunki do tego żeby sam zechciał zmienić swoje myślenie, ale musi zobaczyć w tym korzyść.  Mając świadomość jak pracuje umysł możemy pomóc mu i stworzyć warunki do tego aby zaczął z nami współpracować. W dzisiejszych czasach mózg człowieka jest przebodźcowany, a zwłaszcza układ limbiczny. Jest w nieustannym trybie zagrożenia i wszędzie widzi niebezpieczeństwa. Czy to w pracy, czy w domu, czy na ulicy, czy w związku. Jak to się objawia? Możesz czuć się zmęczony przez dłuższy czas, możesz mieć w sobie niepokój, możesz nie mieć energii do działania, możesz mieć poczucie przygnębienia, smutku, możesz mieć sporo ostrzegawczych myśli, lub takich które w żaden sposób nie wspierają Cię w życiu. Możesz osądzać siebie samego krytycznie, możesz tkwić w jednym punkcie lub kręcić się w kółko. Możesz twierdzić, że świat, szef, koledzy w pracy, mąż, dzieci, rodzice – że to wszystko w koło Ciebie jest przeciwko Tobie.

Podsumowując – Twoje życie dalekie jest od tego jak chciałbyś żeby wyglądało. Chodzisz na szkolenia, czytasz książki, ale wciąż nie osiągasz tego co Ci obiecano na kursie, warsztatach. Z jednej strony nikt tam być może nie wytłumaczył Ci jak funkcjonuje Twój mózg, a z drugiej strony nie masz siły, czasu, lub chęci na wprowadzanie tych wszystkich metod. Lub po tygodniu lub dwóch Twój zapał do pracy nad sobą opada i znajdujesz 100 wymówek na minutę aby wytłumaczyć brak zmiany. I tu rozbijamy się o kolejną ważną sprawę.

Bez Twojego udziału nic się nie wydarzy! Nic się nie zmieni. Ktoś kiedyś powiedział że czystym szaleństwem jest oczekiwać zmiany w życiu jeśli wciąż drepcze się po tych samych ścieżkach. Czas ruszyć innym szlakiem, lub najnormalniej w świecie pójść w krzaki i sprawdzić czy tam nie ma ciekawszej drogi!

Dlatego najpierw trzeba zrozumieć jak działa w Twoim ciele mózg, a dopiero potem podjąć działania aby stworzyć mu komfortowe warunki do pracy. Wtedy odwdzięczy się harmonią i będzie cudownym partnerem , który poprowadzi Cię ku rzeczywistości jakiej chcesz doświadczać.

W każdym z nas tkwi potencjał do odkrycia. Mamy nieograniczone możliwości zamrożone przez niewspierające przekonania. Zatem z pełnym  zrozumieniem, akceptacją i pokorą uwolnij moc swojego pięknego mózgu!