Sposób na Wewnętrznego Krytyka

Kiedy zjesz zbyt dużo, czujesz się gruba, pałasz do siebie złością i robisz sobie wyrzuty, że przecież obiecałaś sobie pilnować diety, słodyczy?.

Chciałabyś być zdrowa, ale odrzuca Cię myśl, że miałabyś zrezygnować z ciastek i innych słodyczy. Nie chcesz mieć poczucia, że czegoś Cię pozbawiono. Dopada Cię smutek, przygnębienie, wyrzuty sumienia, że chcesz przecież zdrowo się odżywiać ale znów siebie zawiodłaś?

Twój chłopak nie zadzwonił o umówionej godzinie i zaczynasz martwić się, że zdradza albo przestał Cię kochać. Kiedy w końcu dzwoni, wrzeszczysz na niego?.słyszysz własne potem wyrzuty sumienia, gdy uświadamiasz sobie, że faktycznie nie mógł porozmawiać z Tobą z bardzo ważnego powodu.

Trzeba odebrać dzieci ze szkoły, zrobić zakupy, ugotować obiad dla rodziny a szef chce żebyś została po godzinach, na dodatek siostra potrzebuje pomocy przy wyborze sukienki na własny ślub. Szaleńczo pragniesz żeby wszystkiemu podołać i żeby każdy był zadowolony. Nie dajesz rady, nie wiesz co wybrać, jak to pogodzić….wydaje Ci się nie nadajesz się na matkę, żonę, pracownicę, siostrę?.

Jesteś samotna i zamartwiasz się, że nigdy nie znajdziesz prawdziwej miłości. Albo tkwisz w związku gdzie nie jesteś szczęśliwa a głos w głowie mówi, że nie zasługujesz na więcej, że przecież szczęście to tylko w bajkach?

Często masz poczucie, że jeśli nie zrobisz wszystkiego prawidłowo, to będzie oznaczało, że jesteś kompletnie do niczego, że zawodzisz na całej linii?.

Czy któraś z sytuacji wydaje Ci się znajoma?

Jeśli nie z Twojego życia, to z życia bliskich, lub przyjaciół. Mówimy wtedy, że odzywa się nasz wewnętrzny krytyk. Wyłącz go! ? mówią do Ciebie dobre dusze, które pragną abyś przestała się zamartwiać. Rozmowa z kimś bliskim pomaga, krytyk jakby zapomina na chwilę o tym co mówił. Ale gdy znów zostajemy same i przypominają nam się przykre życiowe sytuacje wraca jak bumerang. Skąd wie, kiedy wrócić? Jak dobiera słowa? Co to za głos? Skąd się bierze?

Ten głos to nikt inny jak tylko Twój mózg. To on ? w całej swej okazałości. Żadna obca istota, która nagle zainstalowała się w Twojej głowie i przyjęła przydomek Wewnętrzny Krytyk. A wszystkie te słowa to przekonania ? czyli obrazy świata przyjęte przez umysł za prawdę, która staje się punktem odniesienia w doświadczaniu rzeczywistości.

To, że mamy tyle niewspierających myśli na swój temat to efekt umysłu, który jest zaprogramowany nadmiernie ostrzegawczo. Zobacz, informacje ostrzegawcze  – jeśli są adekwatne do rzeczywistości  – pomagają nam w zachowaniu bezpieczeństwa , zdrowia, życia. Ostrożnie bo się skaleczysz, uważaj bo złamiesz rękę?

Co jeśli informacje ostrzegawcze, jakie idą z naszego umysłu, są nieadekwatne do rzeczywistości i jest ich za dużo? Powstaje chaos, na dodatek nie pomagają nam w życiu. Nie chcemy się zgodzić na to co podsuwa nam umysł. Bo przecież nikt nie chce być głupi, każdy chce być szczęśliwym i zadowolonym z życia. Powstają negatywne emocje i tak umyka z nas energia, chęć do działania, wpadamy w tzw.doły?

Jestem głupia, jestem do niczego, jestem za gruba, za chuda, nie podołam, co ja sobie wyobrażałam, zawodzę wszystkich, siebie, jestem nieodpowiedzialna, nie zasługuję na szczęście, sukces, na miłość, nie potrafię zadbać o siebie?..znasz te słowa? A może masz jakiś inny repertuar ze swojej głowy?

Jeśli nosisz w sobie przekonanie, że ?zawodzę wszystkich? Twoja głowa spełni Twoje życzenie. Wyłapie z rzeczywistości takie sytuacje, które  w rezultacie spowodują  potwierdzenie takiego stanu rzeczy. Bo na przykład będziesz brała za dużo na siebie, nie pozwolisz sobie na urlop, zapomnisz o jednej czy dwóch sprawach w momencie gdy będzie do załatwienia coś ważnego. Zawalisz temat, zawiedziesz wszystkich?

Warto zawsze zadać sobie pytanie w takiej sytuacji: a jakie są fakty? Czy to na pewno jest moja myśli? A może to ktoś do mnie kiedyś powiedział i ja uznałam to za prawdę? Czy naprawdę jest tak jak mi się myśli? A może przepowiadam przyszłość lub myśli mi się za innych?

Dodatkowo warto spojrzeć na siebie i zapytać: w jakiej kondycji jest dziś mój mózg? Czy wyspałam się? Czy jestem zmęczona? Czy odżywiam się zdrowo i korzystnie dla mojego mózgu? Czy zadbałam ostatnio o swoją głowę i zabrałam ją na spacer lub jakiś fitness?

Jeśli nie dbasz o swój mózg od tej strony trudno mu będzie myśleć jasno i klarownie. Codzienne problemy Cię przytłoczą, a każde wyzwanie będzie ponad Twoje możliwości. W takich warunkach ciężko się myśli: bez świeżego powietrza, porządnej i zdrowej dawki energii i na dodatek bez odpoczynku.

Zaopiekuj się swoim mózgiem, bo to najcenniejszy organ w Twoim ciele. To co w nim się dzieje wpływa na to jak się czujesz, co Ci się myśli, co robisz. Chcemy być szczęśliwe, spokojne, pogodne, radosne, zdrowe. W każdej z nas ? bez wyjątku tkwi potencjał. Mózg kobiety ma szczególną moc i żeby uwolnić ją należy zatroszczyć się o swoją własną głowę. Wtedy zacznie funkcjonować w zgodzie z nami i naszymi pragnieniami. To droga do sukcesu w każdej dziedzinie życia!